Omni-biotic 10 кеси 5 gr, 10 Пробиотици Kiwi.mk
Share:
Deal
SKU: OMNIBI20 Категорија Ознака: Brand:

Omni-biotic 10 кеси 5 gr, 10

643 ден

Нема на залиха

Категории: Пробиотици

Поврзани производи

Дневна дампинг акција

Опис

Совршен додаток на секоја антибиотска терапија

Истовремената употреба на пробиотици за време на терапијата со антибиотици е од клучно значење за регенерирање на природната цревна флора, минимизирање на несаканите ефекти од антибиотската терапија, како што е дијареа, и поместување на опасните бактерии (на пример, Clostridium difficile).

Препорачана употреба

За време на целото времетраење на антибиотската терапија, промешајте 1 кесичка OMNi-BiOTiC® 10 AAD (= 5 g) два пати на ден во чаша вода (околу 125 ml) на собна температура, почекајте најмалку 1 минута за активирање на бактериите, промешајте повторно, а потоа пијте.

По антибиотската терапија, доколку е можно, продолжете со земање по 1 кесичка дневно уште 14 дена.

Децата до 3-годишна возраст треба да земаат половина од дневната доза.

OMNi-BiOTiC® 10 AAD по можност треба да се зема на празен стомак.

Ако земате OMNi-BiOTiC® 10 AAD два пати на ден, се препорачува внес веднаш по будењето наутро и пред спиење навечер.

Идеално, OMNi-BiOTiC® 10 AAD не треба да се зема заедно со антибиотик, туку 1 час пред или потоа.

Дополнителни информации

Ако страдате од нетолеранција на фруктоза, тогаш треба да го продолжите времето на активирање на OMNi-BiOTiC® 10 AAD на најмалку 30 минути. За тоа време, бактериите ги метаболизираат сите фруктоолигосахариди без ниту еден од нив да стигне до цревата.

Состојки

Пченкарен скроб, малтодекстрин, инулин, калиум хлорид, протеин од ориз, магнезиум сулфат, фруктоолигосахариди (ФОС), бактериски соеви*, ензими (амилази), арома на ванила, манган сулфат

* 10 бактериски соеви со минимум 5 милијарди организми по единечна доза (= 5 g) и 10 милијарди организми во 2 единечни дози (= 10 g):

Lactobacillus acidophilus W55
Lactobacillus acidophilus W37
Lactobacillus salivarius W24
Lactobacillus planarum W62
Lactobacillus paracasei W72
Lactobacillus rhamnosus W71
Enterococcus faecium W54
Bifidobacterium bifidum W23
Bifidobacterium lactis W18
Bifidobacterium longum W51

Овие научно тестирани бактерии се загарантирани да ја одржат својата одржливост и способност да се размножуваат до најдобрите пред датумот.

Важна информација

Производот не содржи додадени животински протеини, глутен, квасец или лактоза и е погоден за луѓе со алергија на млеко. Додатоците во исхраната не се замена за разновидна и урамнотежена исхрана. Одржувајте здрав начин на живот и не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Да се ​​чува подалеку од дофат на мали деца.

per 5 g (= single dose) 10 g 100 g
Energy 77.60 kJ
18.55 kcal
155.20 kJ
37.10 kcal
1,552 kJ
371 kcal
Fat <0.01 g 0.01 g 0.10 g
of which saturates <0.01 g <0.01 g 0.02 g
Carbohydrates 4.52 g 9.04 g 90.40 g
of which sugars 0.19 g 0.38 g 3.78 g
Protein 0.11 g 0.22 g 2.20 g
Salt 0.03 g 0.07 g 0.66 g
Vacation Image

Годишен одмор

Почитувани, поради колективен одмор нема да сме во можност да испорачаме до среда 24.06. Можете да направите нарачка, но внимавајте на доцнењето. Ви благодариме за разбирањето!

Моја нарачка
Сешуте немате нарачка

Looks like you haven't made a choice yet.