Стенли кјубрик: биографија Биографии / лидери Kiwi.mk
Share:
Deal
SKU: 13219 Категорија

Стенли кјубрик: биографија

350 ден

Нарачај до 10ч, испорака до врата истиот ден. * вон Скопје + 1 ден

Категории: Биографии / лидери

Поврзани производи

Дневна дампинг акција

Опис

Филмовите на Стенли Кјубрик со децении заземаат доминантна положба во јадрото на нашиот културен пејсаж. Во педесеттите, тој е еден од малкуте американски филмаџии кои ја достигнуваат тежината на европската кинематографија со ,,Патеки на славата. За публиката од шеесеттите, тој е човекот кој ги снима влијателниот антивоен филм ,,Д-р Стрејнџлав и омилениот филм на контракултурата, ,,2001 Одисеја во вселената. Во седумдесеттите ја создава химната за урбаното насилство, ,,Пеколен портокал, а во осумдесеттите ја дестилира природата на личното лудило и колективното безумие во ,,Сјаење и ,,Полна воена опрема. Во деведесеттите го снима филмот ,,Очи ширум затворени со Том Круз.

Кјубрик е роден во Бронкс, а од 1961 година живее осаменички живот во рурална Англија.

Моја нарачка
Сешуте немате нарачка

Looks like you haven't made a choice yet.