Песната на џелатот Светско книжевно богатство Kiwi.mk
Share:
Deal
SKU: 13171 Категорија

Песната на џелатот

990 ден

Нарачај до 10ч, испорака до врата истиот ден. * вон Скопје + 1 ден

Категории: Светско книжевно богатство

Поврзани производи

Дневна дампинг акција

Опис

Летото 1976 година, Гари Марк Гилмор, беспомошно насилен поранешен затвореник кој половина живот поминува во затвор, ограбува двајца луѓе. Потоа, ладнокрвно ги убива. Се соочува со судење, смртна пресуда и чекање ред до егзекуцијата, каде што би можел да остане до крајот на животот. Но, Гари Гилмор сака да умре и подготвен е за тоа да се бори на ист начин како што другите се борат за да преживеат.

Преку приказната за Гари Гилмор, Норман Мајлер раскажува за мажите и за жените во поворките што ги водат пред стрелечкиот вод, и тоа со чиста сочувствителност,  воздржаност и притеснетост што ги будат пустите предели на Гилморовата Јута.

„Песната на џелатот“ е патување до најдлабоките извори на американската осаменост и насилството.

Моја нарачка
Сешуте немате нарачка

Looks like you haven't made a choice yet.