Очите на иконата Светско книжевно богатство Kiwi.mk
Share:
Deal
SKU: 13183 Категорија

Очите на иконата

190 ден

Нарачај до 10ч, испорака до врата истиот ден. * вон Скопје + 1 ден

Категории: Светско книжевно богатство

Поврзани производи

Дневна дампинг акција

Опис

„Очите на иконата“ е есеј за уметничките прашања што се обработуваат од феноменолошки агол, при што прегледот направен во оваа книга нема јасен редослед на естетичките аспекти на сликарството и вајарството. 

Авторот Хосе Хименес Лозано вели дека „иконите се занемени во истите цркви каде што некогаш биле челници на светото“. „Тие изгледаат како маски кои, поставени на ѕидовите или во олтарот, ја претставуваат нејасната историја и до нив веќе не допира маката на луѓето кои им палат свеќа и мрморат молитва.“ Оттргнати од нивната „природна“ средина за да бидат поставени во музеите, овие религиозни икони остануваат неми и рамнодушни пред посетителите, кои веќе не чувствуваат дека нивната емоција допира до нив.

Моја нарачка
Сешуте немате нарачка

Looks like you haven't made a choice yet.