Лето кон крајот на векот Прошетка низ Европа Kiwi.mk
Share:
Deal
SKU: 13297 Категорија

Лето кон крајот на векот

200 ден

Нарачај до 10ч, испорака до врата истиот ден. * вон Скопје + 1 ден

Qty

Категории: Прошетка низ Европа

Опис

Во Лето кон крајот на векот, Џеда говори за детството и за староста, за повторното зближување и за сеќавањата. Во последното лето на 20 век, внукот се среќава со дедото по првпат откако ги оддалечуваат семејните недоразбирања. 
Дедото, Евреин, сè уште живее под бремето на фашизмот и на Втората светска
војна, поминувајќи ги своите последни денови во мало планинско село во кое неговото семејство се криело за време на војната, решен да си го одземе животот. Внукот, екстравертен тинејџер, е назначен да го чува, затоа што татко му мора да оди на деликатна операција. На бреговите на вештачкото езеро, каде што селото се
огледува во водата, тој е инициран во животот за да му помогне.
Романот на Фабио Џеда е приказна што е раскажана во два гласа, тој на дедото и тој на внукот. Невиниот свет на младоста се среќава со старата слика во прегратка меѓу почетокот и крајот на животот.
Моја нарачка
Сешуте немате нарачка

Looks like you haven't made a choice yet.