Галилео Биографии / лидери Kiwi.mk
Share:
Deal
SKU: 13215 Категорија

Галилео

300 ден

Нарачај до 10ч, испорака до врата истиот ден. * вон Скопје + 1 ден

Категории: Биографии / лидери

Поврзани производи

Дневна дампинг акција

Опис

Во 1610 година, Галилео го објавува Siderius nuncius, според Џон Хелброн, ,,избрзано мало ремек-дело”. Презентирајќи му ги на светот своите истражувања изведени со неодамна откриениот телескоп- месечевите кратери, сателитите на Јупитер- Галилео коренито го менува човековиот светоглед, еднаш засекогаш раскрстувајќи со идејата за совршеноста на небото и централноста на Земјата во универзумот. Неслучајно, појавата на оваа мала книга е еден од оние чудесни мигови што го определуваат текот на човештвото, еден од големите настани во историјата на науката.

Врвен научник, креативен гениј, бранител на Коперник, маченик во име на академската слобода, Галилео Галилеј е еден од најголемите луѓе што некогаш чекореле по Земјата, а Галилео е достојно сведоштво на ова тврдење.

Моја нарачка
Сешуте немате нарачка

Looks like you haven't made a choice yet.