Омега

Dr LEO® BABY D3+K1, беби Д3+К1, твист офф капсули 30

262 ден

 

20 in stock

Нарачај до 10ч, испорака до врата истиот ден. * вон Скопје + 1 ден

  • БЕНЕФИТ
  • ОПИС НА ПРОИЗВОДОТ
  • ДОЗИРАЊЕ
  • ИСПОРАКА & КОНТАКТ
  • Additional information
Бенефит

Dr LEO® BABY D3+K1 е храна за посебна медицинска намена препорачана од европските педијатри за предвремено родени и доносени бебиња и доенчиња на исхрана со мајчино млеко.

Dr LEO® BABY D3+K1 е наменет за диететско регулирање на рахитис и доцна хеморагиска болест на новородено.

Витаминот Д3 и витаминот К1 имаат особено важна улога за здрав развој на новороденчињата и бебињата:

  • Витаминот Д придонесува за нормален раст и развој на коските и забите.
  • Витаминот Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем.
  • Витаминот Д придонесува за нормална апсорпција и употреба на калциумот.
  • Витаминот К придонесува за одржување на здрави коски и нормална коагулација на крвта.

Информации за производот

Оптимална дневна доза во една капсула:
Препорачана дневна доза за витаминот Д3 е 10мкг(400и.е.) кај доенчиња кои се на исхрана со мајчино млеко. Доколку доенчето е на комбинирана исхрана (доење и адаптирано млеко) или пак е на исхрана исклучиво на адаптирано млеко тогаш лекарот може да ја прилагоди дневната доза на витамин Д3. Надополнување на витаминот Д3 се препорачува во текот на првата година од раѓање, како и од првата година до крајот на пубертетот а особено за време на поладните месеци (Октомври до Март)*. Мајчиното млеко не содржи доволни количини на витаминот К1, па затоа сите бебиња примаат витамин К1 веднаш по раѓањето. Покрај оваа еднократна доза, се препорачува надополнување на витаминот К1 во дневна доза од 25мкг почнувајќи од втората недела до крајот на третиот месец од раѓањето.
По препорака на стручни лица, доенчињата кои се хранат со мајчино млеко треба да примаат дневно 10мкг (400и.е) витамин Д3 и 25мкг витамин К1 почнувајќи од втората недела до крајот на третиот месец од раѓањето.
* Со употреба на заштитни фактори за сончање се лимитира синтезата на витаминот Д во кожата и до 99%.

Dr.Leo® BABY  D3+K1 е произведен според највисоките стандарди за квалитет.

Состав

Витамин Д3 (Cholecalciferol)……………………………………….. 10 µg (400IU)
Витамин К1 (Phytomenadione)………………………………..…. 25 µg
Останати неактивни состојки: Желатин, маслиново масло, пчелин восок, лецитин, глицерол, прочистена вода, црвен железен оксид, титаниум оксид.

1 “twist-off” капсула на ден, од втората недела до крајот на третиот месец од раѓање.

Свртете и отстранете го горниот дел од капсулата, потоа притиснете ја капсулата и содржината во капсулата истиснете ја директно во устата на бебето, на лажичка, во кашичка или помешана во млеко.

Важно! Внимавајте да не падне капсулата во устата на бебето. Истиснете ја само содржината на капсулата. Празната капсула потоа треба да се фрли.

Kiwi.mk ги испорачува производите до врата, уредно и ефикасно! Испораката во Скопје ја вршиме со нашата брза kiwi достава. Испораката вон Скопје ја вршиме преку нашата партнер компанија ELS пошта.

Колку чини достава?

Освен кога е наведено дека доставата е бесплатна за конкретен производ/и, испораката во Скопје чини 45 денари.

Испорака вон Скопје чини 100 денари за ELS пошта.

Кога ќе ја добијам нарачаката?

Во Скопје испорачуваме истиот ден доколку нарачката е направена до 10ч наутро, во спротивно испораката се реализира следниот ден.

Вон Скопје испорачуваме истиот ден по карго доколку нарачката е направена до 10ч наутро, тоа значи дека следниот ден ќе биде доставена до врата. Доколу нарачката е направена по 10ч, испораката по карго се реализира следниот ден.

Имаш прашање?

Клик и пиши на Messenger или на следната адреса  info@kiwi.mk, одговараме на сите пршања 🙂

Additional information

Brands