Omni-biotic 6 пробиотик прашок, 60 gr Пробиотици Kiwi.mk
Share:
Deal
SKU: OMNIBI10 Категорија Ознака: Brand:

Omni-biotic 6 пробиотик прашок, 60 gr

1,052 ден

Нема на залиха

Категории: Пробиотици

Поврзани производи

Дневна дампинг акција

Опис

Сеопфатен за стомакот

Сеопфатен за урамнотежени црева
Помага во обновувањето на цревната флора
Содржи 6 клучни бактериски соеви
Вратете го стомакот на вистинскиот пат!

За кого е погоден OMNi-BiOTiC® 6?

Нашите цревни бактерии извршуваат витални задачи: формирање на цревна бариера против туѓи бактерии, отстранување на токсини и отрови, ингестија и производство на важни витални материи. Но, бактериите можат да бидат избркани од цревата (меѓу другото, со нездрава исхрана, стрес, лекови) – и како резултат на тоа се развива дисбиоза, „нерамнотежа“.

Последица на тоа е дека туѓите микроби можат полесно да се размножуваат, токсините и отровите веќе не се отстрануваат, цревата стануваат слаби, хранливите материи не се апсорбираат целосно, одредена храна повеќе не се поднесува. Во такви случаи соодветно е снабдувањето со високо-активни цревни бактерии.

Како функционира OMNi-BiOTiC® 6?

OMNi-BiOTiC® 6 содржи шест важни, високо-активни индикативни соеви на микроорганизми кои го колонизираат цревото од врвот до дното.

Како се зема OMNi-BiOTiC® 6?

Промешајте 1 мерна лажица OMNi-BiOTiC® 6 1-2 пати на ден во чаша вода (околу 125 мл) на собна температура, почекајте најмалку 1 минута за да се активира, промешајте повторно и потоа пијте. Се препорачува да се зема наутро пред појадок и/или навечер непосредно пред спиење. OMNi-BiOTiC® 6 може да се зема и за време на бременост и е погоден дури и за бебиња.

Ако страдате од нетолеранција кон фруктоза, треба да го продолжите времето на активирање на најмалку 30 минути. За тоа време бактериите ги метаболизираат целиот фруктоолигосахариди. Затоа, фруктозата не влегува во цревата.

Состав

Пченкарен скроб, малтодекстрин, фруктоолигосахариди (FOS), инулин, полидекстроза, калиум хлорид, бактериски соеви*, протеин од ориз, магнезиум сулфат, ензими (амилази), манган сулфат.

*6 бактериски соеви со најмалку 2 милијарди организми на 1 порција (= 2 g) и 4 милијарди организми на 2 порции (= 4 g):

Bifidobacterium animalis W53
Lactobacillus acidophilus W55
Lactobacillus salivarius W57
Enterococcus faecium W54
Lactococcus lactis W58
Lactobacillus casei W56
Не содржи животински протеини, глутен, квасец или лактоза.
Погоден за оние кои се алергични на млеко, деца и за време на бременост/доење.

per 2 g (= 1 measuring spoon)

4 g

100 g

Energy 25.84 kJ
6.18 kcal
51.68 kJ
12.36 kcal
1,292 kJ
309 kcal
Fat 0.01 g < 0.01 g 0.10 g
of which saturates 0.00 g < 0.01 g 0.01 g
Carbohydrates 1.39 g 2.78 g 69.43 g
of which sugars 0.05 g 0.09 g 2.37 g
Protein 0.05 g 0.10 g 2.51 g
Salt 0.01 g 0.03 g 0.63 g
Моја нарачка
Сешуте немате нарачка

Looks like you haven't made a choice yet.