Што е миом на матката?

Што е миом на матката?

Миом на матката се неканцерогени израстоци на мускулното ткиво на матката. Миом можат да бидат од еден израсток до повеќекратни израстоци и од многу мали до големи. Дури 70% до 80% од сите жени ќе имаат миома до 50-та година од животот. Медицински термин за миом е леомиом или миома.

Симптоми на миом: Притисок

Миомите можат да предизвикаат многу благи симптоми, никакви или симптомите можат да бидат сериозни. Кај жени кои чувствуваат симптоми, овие израстоци на матката можат да предизвикаат:

 • Притисок врз мочниот меур или ректумот
 • Често мокрење
 • Запек и / или болка во ректумот
 • Болки во долниот дел на грбот и / или стомакот
 • Ако израстоците пораснат големи, тие можат да го прошират стомакот, поради што жената изгледа како да бремена.

Симптоми на миом: Промени во циклус

Миом исто така може да предизвика промени во циклусот на жената, вклучително:

 • Благи до сериозни грчеви и болка
 • Потешко крварење, понекогаш со згрутчување на крвта
 • Подолга или почеста менструација
 • Крварење помеѓу циклуси

Миома или ендометриоза?

Миом е причина за силна болка во менструалниот циклус, но болката може да биде предизвикана и од ендометриоза. Ендометриозата се јавува кога ткивото од внатрешната обвивка на матката расте во други делови од телото. Ова ткиво се распаѓа и крвари за време на циклусот, предизвикувајќи болка и создавање ткиво со лузни. Болката кај миома или ендометриоза исто така може да се појави помеѓу циклуси.

Што предизвикува миом?

Точната причина за миома е непозната. Нивниот раст е поврзан со женските хормони естроген и прогестерон. Истражувањата откриле дека жените кои започнуваат менструација на помлада возраст имаат поголема веројатност да развијат миома. Иако земањето женски хормони е поврзано со миома, употребата на апчиња за контрацепција не е.

Видови на миом

Интрамуралните миоми, најчести, растат во ѕидот на матката.
Субсерозалните миоми растат на надворешната страна на матката. Како што растат, тие можат да предизвикаат болка како резултат на нивната големина или притисок извршен врз органите во близина.

Субмукозни миоми растат веднаш под обвивката на матката и можат да се преполнат во празнината на матката и да доведат до големо крварење и други посериозни компликации.
Педункулираните миоми растат на мали стебленца внатре или надвор од матката.
Можно е да имате повеќе од еден вид на миом.

Кој добива миом?

Иако е нејасно зошто жените развиваат миома, некои карактеристики се забележани.

 • Тие обично се јавуваат на возраст од 30 до 40 години.
 • Да се ​​има член на семејство со миома го зголемува ризикот на жената.
 • Прекумерна тежина или дебелина и висок крвен притисок, исто така, може да го зголеми ризикот.

Компликации: миом и анемија

Некои жени со миома, кои доживуваат невообичаено тешко крварење за време на менструацијата, можат да станат анемични. Многу случаи на анемија поради недостаток на железо од циклус се благи и може да се третираат со промена на исхраната и апчиња за додаток на железо. Нелекуваната анемија може да доведе до замор и летаргија - и, во потешки случаи, проблеми со срцето.

Компликации: забременување

Миоми обично не се мешаат во плодноста и бременоста. Сепак, некои жени со миома имаат повеќе компликации во бременоста и ризици при породување. Миома може да предизвика бебето да биде во абнормална положба и може да предизвика предвремено породување. Тие исто така може да предизвикаат болка во карлицата и тешко крварење по породувањето, што може да бара хируршка интервенција. Во некои случаи, миома може да ги блокира фалопиевите туби. Миоми кои растат долж внатрешниот ѕид на матката може да го отежнат прицврстувањето на оплодената јајце клетка.

Кога да се оди на лекар

Посетете се кај лекарот ако ги имате следниве симптоми на миома:

 • Тешко менструално крварење
 • Периоди кои станале поболни
 • Често мокрење или неможност да се контролира протокот на урина
 • Промена на должината на вашиот период во текот на три до шест циклуси
 • Нова постојана болка или тежина во долниот дел на стомакот или карлицата

Дијагноза: Испитување и дијагностика

Вашиот лекар може да почувствува умерени и големи миоми на матката за време на рутински карличен преглед. Тестовите, како што е ултразвукот, можат да покажат информации за големината и локацијата. За жени со миома, кои се обидуваат да забременат, тест наречен хистеросалпингограм може да открие абнормалности. Исто така, може да бидат потребни други процедури за да се визуелизира внатрешноста на матката или стомакот.

Третман: Лекови против болка

Лековите против болка, како што се парацетамол и нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ), како што се ибупрофен или напроксен, можат да помогнат во ублажување на менструалните грчеви.

Третман: Контрацепција

Оралните контрацептиви управуваат со нивото на естроген и прогестин. Ова обично доведува до полесни циклуси и може да ублажи дел од болката поврзана со миома, како што се обилно крварење и грчеви. Други хормонални методи за контрола на раѓањето кои можат да ги намалат симптомите на миомот, вклучуваат инјекции на прогестин или спирала што ослободуваат прогестин.

Други хормонски терапии

Лековите наречени агонисти за ослободување на гонадотропин хормон (GnRH) може да понудат привремено ослободување на симптомите од миома со запирање на циклусот и намалување на миома. GnRH агонистите го блокираат производството на естроген, така што тие исто така можат да предизвикаат губење на коскено ткиво, топли бранови и сувост на вагината. По завршувањето на третманот, израстоците ќе се вратат во претходната големина. Овие може да се користат за намалување на израстоците пред операцијата за отстранување на миом.

Третман: емболизација

За лесни до умерени симптоми, емболизацијата на миом на матката може да биде добра опција. Катетерот се води до артеријата на матката. Мали честички од пластика или желатин потоа се испуштаат во крвните садови кои го хранат миомот, предизвикувајќи негово намалување со текот на времето. Емболизацијата не треба да биде опција за жени кои сакаат да забременат во одреден момент по третманот.

Третман: Хируршка интервенција

Миомектомијата обично ги отстранува најголемите израстоци. Тоа е опција за жени кои сакаат да имаат уште деца. Хистеректомија е кога матката е отстранета. Постои мала можност дека она што се сметаше за миом може да биде карцином наречен сарком на матката. Поради оваа причина, препорачано е да не се сече миомот во мали делови пред да се отстрани, процес наречен лапароскопска морцелација. Ендометријалната аблација, што е добра за лекување на помали миоми, ја уништува слузницата на матката, па затоа бременоста не е можна.

Третман: Ултразвук

Ултразвукот е еден од начините да се отстранат израстоците без ризик од оштетување на матката. Третманот користи ултразвучни бранови со висок интензитет кои го уништуваат фиброидното ткиво. Повеќето жени брзо се опоравуваат од оваа постапка и можат да се вратат на редовните активности во рок од 24 часа. Долгорочните ефекти сè уште се изучуваат и не се препорачува за жени кои сакаат да забременат.

Лек за фибром: Вежбање

Редовно вежбање може да спречи миома. Во една студија, жените кои вежбале седум или повеќе часа неделно, имале значително помалку миоми од жените кои вежбале помалку од два часа неделно. Дебелината е исто така фактор на ризик за миома. Значи, редовно вежбање може да ви помогне да одржувате здрава тежина и да го намалите ризикот од миома.

Грижа за анемија

Жените со миом кои не добиваат доволно железо само преку диета може да развијат анемија, каде што телото има помалку црвени крвни клетки од нормалното. Симптомите вклучуваат замор, болка во градите и отежнато дишење. Третманот може да вклучува јадење повеќе храна богата со железо, како месо, живина, риба, зеленило со зеленило, мешунки и леб и житарки збогатени со железо. Вашиот лекар исто така може да предложи додатоци на железо.

ИЗВОРИ:

Agency for Healthcare Research and Quality.
American College of Obstetricians and Gynecologists.
American Pregnancy Association.
Baird, D. American Journal of Epidemiology, 2007.
Center for Uterine Fibroids, Brigham and Women's Hospital.
Discovery Fit & Health.
Focused Ultrasound Surgery Foundation.
Gaskins, A.J. European Journal of Nutrition.
Merck Manual Home Health Handbook.
Myomectomy.net.
National Institute of Child Health & Human Development.
National Uterine Fibroids Foundation.
New York University Langone Medical Center, department of obstetrics and gynecology.
Skilling, J. Fibroids: The Complete Guide to Taking Charge of Your Physical, Emotional, and Sexual Well-Being.
Society of Interventional Radiology.
University of Maryland Medical Center.
University of North Carolina Fibroid Care Clinic.
U.S. Department of Health and Human Services.
UptoDate: "Patient Information: Uterine Fibroids."
Uterine-Fibroids.org.
WomensHealth.gov: "Uterine fibroids fact sheet."
Yale School of Medicine, Obstetrics, Gynecology, & Reproductive Sciences.
FDA web site.

Испорака во Скопје правиме истиот ден за нарачките реализирани до 10ч. Во спротивно испорачуваме следниот ден. Испораката вон Скопје е +1 ден. Цена на испорака во Скопје е 45 денари, вон Скопје е 100 денари. Поради мерките за здравствена безбедност што се во сила за заштита на нашите вработени, може да се случи благо доцнење со испораката надвор од Скопје. Благодарни сме за вашето трпение.
0
  Моја нарачка
  Empty CartСеуште немаш нарачка